Selen – prawidłowa suplementacja

2022-02-23
Selen – prawidłowa suplementacja

Właściwości

Selen jest kofaktorem białek zawierających selenocysteinę. Niektóre z tych białek wykazują aktywność antyoksydacyjną (peroksydaza glutationowa, reduktaza tioredoksynowa), czy uczestniczą w konwersji hormonów tarczycy (dejodaza jodotyroniny). Selen obecny w białkach wykazuje działanie przeciwutleniające wobec erytrocytów, błony fosfolipidowej, organelli i kwasów PUFAs. Selen pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Pośredniczy w metabolizmie hormonów tarczycy.

Zalecane dzienne spożycie selenu (RDA)

Zalecane dzienne spożycie selenu opracowano na podstawie przeciętnego zapotrzebowania.

Okres Kobiety (mg/dl) Mężczyźni (mg/dl)

19 r.ż. i powyżej

55

55

Ciąża

60

-

Laktacja

70

-

Przyjmowanie

Selen w formie selenitu sodu należy przyjmować na 1-2 godziny przed posiłkiem. Drożdże selenowe zawierające selen w formie selenometioniny razem z posiłkiem. W przeciwieństwie do selenometioniny, formy nieorganiczne (selenit i selenian) są bezpośrednio biodostępne, ale słabiej wbudowują się w białka organizmu.

Suplementacja selenu i formy aktywne

  • Selenometionina to organiczna forma selenu, która występuje naturalnie w żywności i jest wysoce wchłaniana (90%). Część selenometioniny wbudowywana jest w białka i stanowi magazyn selenu.
  • Selenian sodu: wchłaniany praktycznie w 100%, ale znaczna jego cześć jest wydalana z moczem, ponieważ słabiej przyłącza się do białek.
  • Selenit sodu: wchłania się tylko w 50%, ale jest lepiej zatrzymywany w organizmie niż selenian.

Jako uzupełnienie terapii nowotworowej nieorganiczne formy selenitu sodu są bardziej wskazane niż selenometionina, ponieważ jej część, która nie zostanie wbudowana do białek kumuluje się w organizmie. Natomiast selen w formie selenitu sodu jest bezpośrednio wykorzystany do biosyntezy selenoprotein, a jej efekt jest skuteczniejszy i łatwiejszy w kontrolowaniu.

Interakcje selenu z lekami i składnikami odżywczymi

  • Na zaburzone wchłanianie selenu wpływają: alkohol, środki zobojętniające kwas solny, środki przeczyszczające, chemioterapia nowotworowa, cynk, witamina C (w przypadku seleninu sodu).
  • Do obniżenia stężenia selenu w surowicy przyczyniają się: alkohol, klozapina, kortykosteroidy, leki moczopędne, kwas walproinowy, chemioterapia.
  • Niedobór witaminy B6 wpływa na zaburzenie statusu selenu.

Specyficzne interakcje

  • Selen podawany przed przyjęciem cisplatyny może zmniejszać nefrotoksyczność leku.
  • Klozapina zmniejsza poziom selenu.

Z czym łączyć selen?

Odpowiedni poziom witaminy B6 sprzyja przyswajaniu selenu.

Z czym nie łączyć selenu?

  • Selenitu sodu nie należy łączyć z witaminą C. Witamina C powoduje spadek wchłaniania selenitu sodu (zalecany odstęp miedzy przyjmowaniem: 1-2 godziny).
  • Wysokie spożycie cynku i chromu oraz metale ciężkie wpływają na wchłanianie i funkcje selenu.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2925 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-23
Polecam
2024-02-23
Suplementy bardzo dobre,dostawa w tempie ekspresowym.
pixel