Serce, Homocysteina, Naczynia krwionośne

( ilość produktów: 8 )

    Serce, naczynia krwionośne, homocysteina

    Zdrowie układu sercowo-naczyniowego zależy od współpracy wielu narządów i tkanek, dlatego bardzo ważny jest stan zdrowia całego organizmu. Możemy go wspomagać na wielu płaszczyznach poprzez: odpowiedni styl życia (dietę, aktywność fizyczną, sen i regenerację) i unikanie czynników ryzyka (np. stres, nadwaga, otyłość, palenie papierosów).

    Wiele naturalnych składników diety oraz jej właściwa kompozycja wspierają pracę serca i stan naczyń krwionośnych. Mogą również pozytywnie wpływać na metabolizm homocysteiny.

    Układ krążenia

    Układ krążenia (sercowo-naczyniowy) to wyspecjalizowany zbiór komórek, tkanek i narządów pełniących bardzo ważne funkcje jak: krążenie krwi i transport tlenu, substancji odżywczych, produktów przemiany materii, hormonów. Pomaga utrzymać ciśnienie, temperaturę i pH w organizmie. Budują go: układ krwionośny wraz z sercem i naczyniami krwionośnymi (żyły, tętnice) i układ limfatyczny.

    Czynniki ryzyka problemów sercowo-naczyniowych

    O zdrowie serca układu krążenia powinny zadbać zwłaszcza osoby, których dotyczą czynniki ryzyka:

    • stres,
    • nadwaga,
    • wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów,
    • nadciśnienie tętnicze,
    • palenie tytoniu,
    • brak aktywności fizycznej,
    • nadużywanie alkoholu,
    • dieta bogata w cukier, tłuszcze trans.

    A także osoby z grup podwyższonego ryzyka:

    • osoby przyjmujące środki farmakologiczne (np. statyny)
    • seniorzy
    • osoby ze schorzeniami układu krążenia w rodzinie
    • osoby z wadami serca (wrodzone i nabyte)

    Co jest ważne dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych?

    1. Poziom trójglicerydów i cholesterolu

      W ich utrzymaniu pomagają naturalne składniki diety takie jak: kwas alfa-linolenowy, sterole roślinne, czy produkty o niskiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych. Dodatkowo metabolizm składników pokarmowych w tym tłuszczy wspomaga cynk.

    2. Poziom elektrolitów i minerałów

      Odpowiednie stężenie elektrolitów takich jak magnez, potas - regulują gospodarkę płynów w organizmie pomagając zachować prawidłowe ciśnienie krwi.

    3. Produkcja elementów krwi: zwłaszcza czerwonych krwinek

      Składniki odżywcze i tlen są przenoszone przez niezbędne krwinki czerwone – erytrocyty. Aby mogły być wytwarzane prawidłowo komórki te potrzebują składników do ich budowy i funkcjonowania m.in.: witaminy B12, ryboflawiny, kwasu foliowego czy żelaza.

    4. Składniki ochronne o działaniu antyoksydacyjnym

      Ważnym czynnikiem jest również ochrona komórek przed działaniem wolnych rodników. Warto wzbogacać dietę o składniki antyoksydacyjne takie jak: witamina C, A, czy składniki roślinne np. kurkumina zawarta w kurkumie.

    5. Składniki budulcowe struktury układu krążenia

      W tym białek, węglowodanów i tłuszczy oraz ich prawidłowe przemiany. Ważny jest zwłaszcza prawidłowy metabolizm aminokwasów i białek – z powodu ryzyka podwyższonego poziomu homocysteiny, której nadmiar może wpływać na nieprawidłowy skład trójglicerydów i ryzyko miażdżycy.

    Homocysteina

    Homocysteina to aminokwas nie pochodzący z diety, ale naturalnie wytarzany w organizmie z pochodzącego z diety aminokwasu metioniny. Zbyt wysoki poziom homocysteiny ma negatywne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla naczyń krwionośnych i serca.

    Do przemiany homocysteiny z powrotem do nieszkodliwej metioniny potrzebne są substancje – kofaktory w odpowiedniej, aktywnej formie. Należą do nich:

    • Witamina B12
    • Kwas foliowy
    • Witamina B6
    Zaufane Opinie IdoSell
    4.87 / 5.00 3043 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2024-10-07
    Polecam
    2024-09-23
    Realizacja zamówienia blyskawiczna , jestem zadowolona z przebiegu transakcji.
    pixel