Serce, Homocysteina, Naczynia krwionośne

( ilość produktów: 8 )

   Serce, naczynia krwionośne, homocysteina

   Zdrowie układu sercowo-naczyniowego zależy od współpracy wielu narządów i tkanek, dlatego bardzo ważny jest stan zdrowia całego organizmu. Możemy go wspomagać na wielu płaszczyznach poprzez: odpowiedni styl życia (dietę, aktywność fizyczną, sen i regenerację) i unikanie czynników ryzyka (np. stres, nadwaga, otyłość, palenie papierosów).

   Wiele naturalnych składników diety oraz jej właściwa kompozycja wspierają pracę serca i stan naczyń krwionośnych. Mogą również pozytywnie wpływać na metabolizm homocysteiny.

   Układ krążenia

   Układ krążenia (sercowo-naczyniowy) to wyspecjalizowany zbiór komórek, tkanek i narządów pełniących bardzo ważne funkcje jak: krążenie krwi i transport tlenu, substancji odżywczych, produktów przemiany materii, hormonów. Pomaga utrzymać ciśnienie, temperaturę i pH w organizmie. Budują go: układ krwionośny wraz z sercem i naczyniami krwionośnymi (żyły, tętnice) i układ limfatyczny.

   Czynniki ryzyka problemów sercowo-naczyniowych

   O zdrowie serca układu krążenia powinny zadbać zwłaszcza osoby, których dotyczą czynniki ryzyka:

   • stres,
   • nadwaga,
   • wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów,
   • nadciśnienie tętnicze,
   • palenie tytoniu,
   • brak aktywności fizycznej,
   • nadużywanie alkoholu,
   • dieta bogata w cukier, tłuszcze trans.

   A także osoby z grup podwyższonego ryzyka:

   • osoby przyjmujące środki farmakologiczne (np. statyny)
   • seniorzy
   • osoby ze schorzeniami układu krążenia w rodzinie
   • osoby z wadami serca (wrodzone i nabyte)

   Co jest ważne dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych?

   1. Poziom trójglicerydów i cholesterolu

    W ich utrzymaniu pomagają naturalne składniki diety takie jak: kwas alfa-linolenowy, sterole roślinne, czy produkty o niskiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych. Dodatkowo metabolizm składników pokarmowych w tym tłuszczy wspomaga cynk.

   2. Poziom elektrolitów i minerałów

    Odpowiednie stężenie elektrolitów takich jak magnez, potas - regulują gospodarkę płynów w organizmie pomagając zachować prawidłowe ciśnienie krwi.

   3. Produkcja elementów krwi: zwłaszcza czerwonych krwinek

    Składniki odżywcze i tlen są przenoszone przez niezbędne krwinki czerwone – erytrocyty. Aby mogły być wytwarzane prawidłowo komórki te potrzebują składników do ich budowy i funkcjonowania m.in.: witaminy B12, ryboflawiny, kwasu foliowego czy żelaza.

   4. Składniki ochronne o działaniu antyoksydacyjnym

    Ważnym czynnikiem jest również ochrona komórek przed działaniem wolnych rodników. Warto wzbogacać dietę o składniki antyoksydacyjne takie jak: witamina C, A, czy składniki roślinne np. kurkumina zawarta w kurkumie.

   5. Składniki budulcowe struktury układu krążenia

    W tym białek, węglowodanów i tłuszczy oraz ich prawidłowe przemiany. Ważny jest zwłaszcza prawidłowy metabolizm aminokwasów i białek – z powodu ryzyka podwyższonego poziomu homocysteiny, której nadmiar może wpływać na nieprawidłowy skład trójglicerydów i ryzyko miażdżycy.

   Homocysteina

   Homocysteina to aminokwas nie pochodzący z diety, ale naturalnie wytarzany w organizmie z pochodzącego z diety aminokwasu metioniny. Zbyt wysoki poziom homocysteiny ma negatywne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla naczyń krwionośnych i serca.

   Do przemiany homocysteiny z powrotem do nieszkodliwej metioniny potrzebne są substancje – kofaktory w odpowiedniej, aktywnej formie. Należą do nich:

   • Witamina B12
   • Kwas foliowy
   • Witamina B6
   Zaufane Opinie IdoSell
   4.87 / 5.00 3002 opinii
   Zaufane Opinie IdoSell
   2024-07-16
   Bardzo dziękuję za przesyłkę, za wysyłkę "od ręki", za produkt unikatowy dla mnie. Pozdrawiam Krystyna
   2024-07-09
   Obsługa jest kompetentna i sprawna . Oceniam na 5
   pixel