Kosmetyki z roślinnymi komórkami macierzystymi – w trosce o młodą skórę

2022-12-29
Kosmetyki z roślinnymi komórkami macierzystymi – w trosce o młodą skórę

Kosmetyki z roślinnymi komórkami macierzystymi podbijają branżę kosmetyczną i mogą zrewolucjonizować przeciwdziałanie starzeniu się skóry. Ekstrakty z aktywnymi składnikami stymulują produkcję kolagenu, spłycają drobne zmarszczki i sprawiają, że cera jest bardziej witalna. Jak działają roślinne komórki macierzyste i dlaczego mogą się przydać w codziennej pielęgnacji skóry?

Czym są komórki macierzyste?

Spośród około 30 bilionów komórek w naszym ciele komórki macierzyste stanowią zaledwie 0,2 procent. Stanowią jeden z podstawowych elementów budujących organizmy, odpowiadając za ich rozwój i regenerację. Już jedna komórka macierzysta jest w stanie wytworzyć milion nowych komórek.

Komórki macierzyste to komórki, które mają dwie specjalne zdolności. Potrafią się dzielić i tworzyć dokładne kopie samych siebie. Mogą specjalizować się w określonym typie komórek, aby tworzyć lub naprawiać tkanki.

Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom liczba komórek macierzystych w skórze nie zmniejsza się wraz z wiekiem. Jednak między 20 a 40 rokiem życia nasze komórki macierzyste tracą połowę swojego potencjału energetycznego. W związku z tym, wraz z upływem lat maleje ich zdolność do samoregeneracji i wytwarzania nowych komórek. W efekcie nasza skóra powoli traci blask i elastyczność.

Jak działają roślinne komórki macierzyste?

Rośliny zawsze były cennym źródłem substancji biologicznie czynnych. Ich komórki macierzyste posiadają wyjątkową zdolność zachowywania wysokiej elastyczności. Służą jako źródło witalności, ponieważ są zdolne do samopodziału, zapewniają stały dopływ komórek do tworzenia zróżnicowanych tkanek i narządów w roślinie. Właśnie dzięki nim rośliny mogą rosnąć w sposób ciągły i posiadają wybitne zdolności samoleczenia.

Na szybko rozwijającym się rynku kosmetycznym naukowcy stale poszukują innowacyjnych, a jednocześnie zrównoważonych składników. Jednak nowy materiał jest ograniczony, ponieważ wiele roślin ma status gatunków zagrożonych. Tymczasem uprawy roślin wymagają znacznych zasobów naturalnych i są czasochłonne. W związku z tym nie spełniają one dzisiejszych wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zastosowanie w kosmetologii roślinnych komórek macierzystych

Firma Mibelle Biochemistry dokonała przełomu w tej dziedzinie, opracowując PhytoCellTec™. To pierwsze podejście do hodowli roślinnych komórek macierzystych z rzadkich i zagrożonych roślin. Ta biotechnologia jest innowacyjnym i zrównoważonym źródłem nowatorskich, wysokowydajnych aktywnych składników kosmetycznych.

W przeciwieństwie do komórek ludzkich, każda komórka roślinna ma potencjał do różnicowania się od normalnej komórki do komórki macierzystej i namnażania się jako takiej. PhytoCellTec™ opiera się na tej unikalnej sile działania komórek roślinnych, która jest inicjowana przez mechanizm gojenia się ran rośliny. Po zranieniu wybranej części rośliny, komórki macierzyste zaczynają wytwarzać narośl – tkankę mającą za zadanie zagojenie powstałej rany. Tkanka ta składa się ze zróżnicowanych komórek macierzystych, które można następnie hodować w określonej pożywce przy użyciu specjalnie zaprojektowanych bioreaktorów w celu uzyskania produkcji na dużą skalę.

Ta innowacyjna technologia zapewnia zrównoważony rozwój dzięki ochronie zagrożonych roślin, jest w 100% naturalna i nie wymaga dodatkowych upraw. Materiał roślinny jest dostępny niezależnie od pory roku czy zapotrzebowania rynku, a preparat jest w pełni powtarzalny.

Roślinne komórki macierzyste z jabłka i ich działanie na skórę

W 2008 roku firma Mibelle Biochemistry wprowadziła na rynek PhytoCellTec™ Malus Domestica. Ten pierwszy kosmetyczny składnik aktywny, oparty na roślinnych komórkach macierzystych, został pozyskany z rzadkiej odmiany szwajcarskich jabłek, znanej ze swojej długowieczności. Dopiero hodowla komórek macierzystych umożliwiła wykorzystanie tego prawie wymarłego jabłka, często określanego jako „cudowne jabłko przeciwstarzeniowe”, do celów kosmetycznych.

Jabłoń Uttwiler Spatlauber była hodowana już w połowie XVIII wieku. Jej dużą zaletą były owoce, które posiadały wyjątkową wytrzymałość i mogły być przechowywane o wiele dłużej w porównaniu do innych odmian jabłek. Niestety jej owoce były bardzo cierpkie, co z czasem spowodowało zaniedbanie upraw. Jednak nawet gdy drzewa umierały, jabłka się trzymały. Raz zerwane jabłko Uttwiler Spatlauber wytrzymywało miesiące bez kurczenia się i wysychania. Jeśli kora drzewa lub skórka nieobranych owoców została przebita, goiła się sama, jak ludzka skóra. Właśnie te czynniki długowieczności szczególnie zainteresowały naukowców z Mibelle Biochemistry.

Ekstrakt PhytoCellTec™ Malus Domestica został klinicznie przebadany, a regenerujące działanie potwierdzone – pod jego wpływem „stare” komórki macierzyste skóry mogą na nowo generować kompletny naskórek. Zwiększa on witalność skóry i skutecznie przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu na skutek działania czynników środowiskowych, jak i następującego naturalnie wraz z wiekiem. Poprawia jędrność skóry w okolicach oczu, redukując tzw. kurze łapki.

Nowe linie kosmetyków z ekstraktami z roślinnych komórek macierzystych

Korzystając z tej samej technologii, firma Mibelle Biochemistry opracowała kolejne produkty z innych specjalnych gatunków roślin. Wszystkie produkty PhytoCellTec™ spowalniają starzenie się skóry, chroniąc to, co najcenniejsze – komórki macierzyste – zapewniając tym samym skórze młodość. Mibelle Biochemistry posiada patent na zastosowanie roślinnych komórek macierzystych do ochrony komórek macierzystych skóry. Wszystkie składniki aktywne oparte na tej technologii są w 100% naturalne i zapewniają zrównoważone użytkowanie zagrożonych roślin.

Motto Mibelle Biochemistry „Inspirowane przez naturę – zrealizowane przez naukę” kieruje jej wysiłkami na rzecz łączenia natury i nauki poprzez technikę hodowli roślinnych komórek macierzystych.

 

Źródła:

  1. https://www.phytocelltec.ch/
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2782 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-21
Super
2023-05-10
Rewelacyjny kontakt oraz obsługa kupującego, zamawiałam w długi weekend mimo wszystko przesyłka dotarła błyskawicznie. Pani z informacji przesympatyczna, profesjonalne podejście i miła obsługa dziękuję bardzo.
pixel