Ćwiczenia na koncentrację — dlaczego warto je wykonywać?

2022-04-13
Ćwiczenia na koncentrację — dlaczego warto je wykonywać?

Dysponujemy umiejętnością świadomej koncentracji, która polega na podjęciu decyzji, że z pełnym zaangażowaniem zajmujemy się konkretną czynnością. Koncentrację rozumianą jako zdolność skupiania uwagi, posiada każdy z nas, a jej trenowanie przydaje się nie tylko w pracy, czy podczas nauki. Odpowiednia umiejętność koncentracji pozwala nam na unikanie błędów podczas różnych, codziennych czynności, wspiera pracę mózgu, poprawia pamięć, spostrzegawczość, czy kreatywność. W jaki sposób możemy trenować koncentrację? Przedstawiamy ćwiczenia na pamięć i koncentrację zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Koncentracja — czym jest i dlaczego ważne jest dbanie o nią

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi i świadomości na danej czynności, przedmiocie, wydarzeniu, czy sytuacji, przy jednoczesnym oddzieleniu uwagi od czynników rozpraszających. Koncentrację można porównać do pewnego rodzaju filtra, dzięki któremu dopuszczamy do siebie jedynie wybrane i potrzebne informacje.

Pełna koncentracja wymaga spełnienia dwóch warunków: umiejętności świadomego sterowania naszą uwagą, czyli podejmowania decyzji, na czym chcemy się skupić oraz jednoczesnej obrony przed wszelkimi dystrakcjami. Osoby, które mają wysokie zdolności koncentracji, potrafią pracować w hałasie, czy otrzymując ciągłe powiadomienia i wiadomości. Z kolei osoby o słabej koncentracji mają problemy ze skupieniem się na czytaniu, czy pisaniu lub wykonywaniu innego rodzaju pracy, przez co ich działania są mniej efektywne i wymagają więcej czasu.

Dbanie o zdolność koncentracji może przynieść korzyści każdemu z nas: dzieciom w wieku rozwojowym, uczniom i studentom podczas nauki, czy dorosłym podczas pracy. Dzięki ćwiczeniu koncentracji osiągamy długoterminową poprawę w skupieniu uwagi. Możemy dłużej pozostać skoncentrowani na zadaniu. Regularne wykonywanie ćwiczeń na koncentrację poprawia umiejętność filtrowania zewnętrznych bodźców, dzięki czemu lepiej pracujemy pod presją czasu.

Czy koncentrację można ćwiczyć?

Jak najbardziej. Wystarczy kilkanaście minut dziennie ćwiczeń o średniej intensywności, aby po czasie zauważyć mniejszą ilość popełnianych błędów, lepszą pamięć i spostrzegawczość, czy mniejsze ryzyko wypadków. Istnieje wiele technik i sposobów na ćwiczenie koncentracji od wizualizacji, pisania streszczeń, układania puzzli, rysowania, poprzez programy komputerowe czy ćwiczenia online, kończąc na pracy z ciałem i zmianie elementów stylu życia, takich jak sen, czy dieta.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na koncentrację?

Ćwiczenie koncentracji przynosi korzyści na wielu polach: pozwala nam nabyć umiejętności dostrzegania ważnych informacji, które do tej pory nam umykały i oddzielania ich od tych mniej potrzebnych. Osoby, które wyszukują informacje w tekstach, mogą szybciej wybierać najbardziej pożądane fragmenty. Ćwiczenia na koncentrację i pamięć poprawiają umiejętność przewidywania, dzięki czemu lepiej planujemy następne kroki, czy etapy działania. Poprawia się zdolność analizowania większych ilości informacji. Proces ten możemy sobie wyobrazić jako przestrzeń w umyśle, która się poszerza, dzięki czemu mamy dostęp do większej ilości informacji, skupiając się w danym momencie na najistotniejszych, a pozostałe ustawiając w pamięci jako zadania do wykonania na później.

Ćwiczenia na koncentrację — co na nią oddziałuje?

Podczas ćwiczenia koncentracji ważna jest różnorodność dobieranych metod i technik. Dzięki temu oddziałujemy na różne aspekty koncentracji, a jej rozwój staje się wieloaspektowy i kompletny. Na koncentrację oddziałuje wiele elementów takich, jak: indywidualne predyspozycje, posiadane umiejętności, które bez problemu możemy trenować, oraz mnóstwo czynników zewnętrznych, związanych z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Wśród tych czynników znajdują się elementy stylu życia, odgrywające znaczącą rolę w medycynie mitochondrialnej, prewencji chorób neurodegeneracyjnych, czy utrzymaniu odpowiedniej jakości życia tzw. wellness.

Potrzeby fizjologiczne ciała silnie oddziałują na pracę umysłową i naszą zdolność do koncentracji, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o zaspokojenie potrzeb ciała. Pierwszym elementem jest bez wątpienia odpowiedni sen. Kiedy jesteśmy niewyspani trudno nam skupić uwagę. Dłuższy brak snu lub kłopoty z bezsennością mogą znacząco obniżyć naszą koncentrację w ciągu dnia. Zmęczony mózg broni się przed wytężoną pracą i zmniejsza „swoje obroty”. Warto codziennie spać minimum 7-8 godzin. Kolejnym ważnym elementem jest nasza dieta. Chyba wszystkim z nas zdarzyło się doświadczyć jak ciężko skupić się, gdy jesteśmy głodni lub przejedzeni. Wzrost poziomu glukozy we krwi np. spożycie czegoś słodkiego dostarcza nam chwilowej energii do działania, jednak po jej wyczerpaniu poziom cukru gwałtownie spada, a my czujemy się ospali. Podobnie mogą wpływać na nas braki składników np. magnezu, czy witamin z grupy B. Warto, aby w naszej diecie znalazły się węglowodany złożone, uwalniające glukozę stopniowo, białko jako źródło aminokwasów, kwasy omega-3 wspierające pracę mózgu, zwłaszcza EPA i DHA obecne w rybach w odpowiedniej proporcji, a także orzechy i żółtka jaj zawierające lecytynę. Kolejnym czynnikiem o niebagatelnym znaczeniu jest ruch, który poprawia ukrwienie i dotlenienie tkanek oraz mózgu.

Ćwiczenia na koncentrację i pamięć u dzieci — jak nad nią pracować?

Dzieci przychodzą na świat z naturalną umiejętnością skupiania uwagi na tym, co je interesuje, wydaje się ciekawe i nowe. Zadania rozwojowe połączone z zabawą są skutecznymi ćwiczeniami na koncentrację i pamięć dziecka. Stopień trudności powinien być odpowiednio dopasowany do możliwości najmłodszych, aby mogły rozwijać wiarę w swoje zdolności. Również czas ćwiczeń powinien być dostosowany do wieku oraz oddzielony przerwami. Zadania dla dzieci mogą obejmować ćwiczenia na pamięć i koncentrację np. naukę wierszyków i piosenek, grę w memory, układanie puzzli, czy zabawy sensoryczne. Warto dbać o rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka poprzez czytanie czy rysowanie.

Ćwiczenia na koncentrację dla dorosłych — jak wpływać na lepsze funkcjonowanie mózgu?

Może zauważyłeś, że trudno jest Ci się skupić, czytając specjalistyczne informacje, lub wykonując trudne zadania, natomiast bez problemu koncentrujesz się na ciekawym filmie lub hobby. Nasza zdolność do koncentracji powiązana jest z relaksacją i może wynikać z motywacji lub konkretnej sytuacji. Jeżeli mamy problemy z koncentracją w wyniku stresu np. podczas egzaminu lub rozmowy o pracę, będziemy potrzebowali pracować nad relaksacją. Natomiast, jeżeli kłopot sprawia nam znużenie, warto wtedy wykonać ćwiczenia, które pobudzą naszą wyobraźnię lub zainteresowanie. W zależności od potrzeb możesz wybrać jeden z pomysłów na ćwiczenie dla mózgu:

  • Zapamiętywanie słów z piosenek, filmów, czy cytatów z książek.
  • Czytanie – również fachowych artykułów z nowych dziedzin, co sprzyja kreatywnemu myśleniu.
  • Rozwiązywanie krzyżówek lub układanie puzzli.
  • Gra w Scrabble, Memory i inne gry umysłowe.
  • Ćwiczenia manualne jak rysowanie, czy wykonywanie prostych czynności niedominującą ręką.

Ćwiczenia na koncentrację doskonalą szereg kompetencji. Wśród nich znajdują się umiejętności związane z uwagą i pamięcią wzrokową oraz spostrzegawczością, umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków oraz szybkiego reagowania. Zdolności te, przekładają się następnie na wiele obszarów naszego życia, czy pracy zawodowej m.in. do: wyszukiwania konkretnych informacji, planowania działań oraz przewidywania ich długofalowych konsekwencji, reagowania na bieżące zmiany oraz kreatywnego myślenia. Podsumowując, ćwiczenie naszej koncentracji może poprawić naszą jakość życia i efektywność podejmowanych decyzji.

Trening pamięci i koncentracji w połączeniu z bardziej racjonalnym trybem życia, pomagają nam efektywniej funkcjonować na co dzień, wspierając wykonywanie rutynowych czynności, a zmniejszając ilość popełnianych błędów.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2925 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-22
Wspaniały probotyk
2024-02-23
Suplementy bardzo dobre,dostawa w tempie ekspresowym.
pixel