Chroniczne zmęczenie - czy można je pokonać? Sprawdź nasz miniporadnik!

2023-06-05
Chroniczne zmęczenie - czy można je pokonać? Sprawdź nasz miniporadnik!

Co robić, gdy Twoje zmęczenie z chwilowego objawu staje się permanentną dolegliwością, która negatywnie wpływa na jakość życia? Jak nie dopuścić do chronicznego zmęczenia?

Dlaczego jesteśmy ciągle zmęczeni?

Objaw zmęczenia jest bardzo ważny – zapobiega wydatkowaniu zbyt dużej ilości energii w ciągu dnia. Gdybyśmy tego nie odczuwali, po prostu robilibyśmy rzeczy bez odpoczynku i pożywienia, a w efekcie szybko znaleźlibyśmy się w sytuacji, która byłaby nie do utrzymania i umarlibyśmy. Na przykład osoba, która ma normalny zasób energii, może zachorować na grypę i cała jej energia trafia do działu immunologicznego, więc nie ma już energii na pracę umysłową, fizyczną lub emocjonalną. Ta osoba zostaje przykuta do łóżka na kilka dni, dopóki nie pozbędzie się wirusa grypy i nie wyzdrowieje.

Większość dorosłych doświadcza zmęczenia w pewnym momencie swojego życia. Ten stan jest powodowany połączeniem współczesnego szybkiego tempa życia, problemów społecznych, psychologicznych i ogólnego samopoczucia. Osłabienie, bóle głowy, senność to pierwsze oznaki wyczerpania. Zwykle może być ono rozwiązane dłuższym odpoczynkiem, urlopem, kilkoma nocami dobrego snu. Pomocne są również techniki relaksacyjne czy umiarkowana aktywność fizyczna.

W jaki sposób możemy przeciwdziałać zmęczeniu? Miniporadnik samopomocy

Wiele przypadków znużenia wynika ze stresu, niewystarczającej ilości snu, złej diety i innych czynników związanych ze stylem życia. Wypróbuj te wskazówki samopomocy, aby przywrócić właściwy poziom energii.

  • Przyjrzyj się swojej diecie. Poczytaj o zdrowym odżywianiu i sprawdź, jakie jedzenie Ci nie służy. Zbyt duże ilości węglowodanów i cukrów mogą osłabiać metabolizm energetyczny. Kofeina i alkohol również mogą negatywnie wpływać na nasze siły witalne.
  • Koniecznie zrób pełną diagnostykę i sprawdź m.in poziom witamin, a także glukozy i żelaza. Dzięki temu dowiesz się, czy Twoje złe samopoczucie nie wynika przypadkiem ze źle zbilansowanej diety lub z nieujawnionych chorób takich, jak: cukrzyca czy anemia.
  • Poruszaj się! Możesz czuć, że ćwiczenia są ostatnią rzeczą, na którą masz w tej chwili ochotę. Jednak w rzeczywistości regularne ćwiczenia sprawią, że na dłuższą metę poczujesz się mniej zmęczony, więc będziesz mieć więcej energii. Nawet pojedynczy 15-minutowy spacer może dodać energii, a korzyści rosną wraz z regularnością.
  • Zadbaj o odpowiednią jakość snu. Wiele osób nie śpi wystarczająco długo, co w ciągu dnia powoduje nadmierną senność, problemy z koncentracją czy nawet zawroty głowy. Warto ułożyć sobie nowy harmonogram snu: kłaść się i wstawać rano o tej samej porze każdego dnia. Unikaj drzemek w ciągu dnia i koniecznie znajdź czas na wieczorny relaks. Jeśli podejrzewasz, że Twoje znużenie może wynikać z bezsenności, poinformuj o tym swojego lekarza.
  • Ogranicz stres. Zużywa on ogromne pokłady naszej energii. Spróbuj wprowadzić relaksujące zajęcia do swojego dnia. Mogą to być m.in: joga, tai chi, masaż, słuchanie muzyki, czytanie, spędzanie czasu z przyjaciółmi, terapia rozmową. Cokolwiek relaksuje, poprawi Twoją energię.

Chroniczne zmęczenie - czym jest i jak je zdiagnozować?

Jeśli masz wystarczającą ilość snu, dobrze się odżywiasz i regularnie ćwiczysz, ale nadal masz trudności z wykonywaniem codziennych czynności, koncentracją lub motywacją na normalnym poziomie, być może twoje permanentne zmęczenie wymaga dalszych badań.

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) jest schorzeniem, z którym lekarze spotykają się w swoich gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma testu diagnostycznego, walidowanego biomarkera, jasnej patofizjologii, ani tak naprawdę standardowego leczenia. Podstawowy objaw CFS wpływa zarówno na aktywność fizyczną, jak i poznawczą, oraz charakteryzuje się przedłużonym zaostrzeniem po zwykłych czynnościach, które wcześniej wykonywano bez trudności. Chociaż proponuje się kilka różnych kryteriów diagnostycznych, do celów klinicznych wymagane są tylko trzy elementy: rozpoznanie typowego zmęczenia, wywiad i badanie fizykalne w celu wykluczenia innych stanów medycznych lub psychiatrycznych, które mogą wyjaśniać objawy, oraz zestaw niektórych badań laboratoryjnych.

Jakie są przyczyny chronicznego zmęczenia?

Naukowcy nie ustalili jeszcze, co powoduje zespół chronicznego zmęczenia. Możliwe, że zespół ten ma więcej niż jedną przyczynę. Ponadto przypuszcza się, że dwa lub więcej czynników może działać razem, aby wywołać chorobę. Niektóre z obszarów, które są badane jako możliwe przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia to: infekcje, zmiany układu immunologicznego, stres wpływający na biochemię organizmu, zmiany w produkcji energii, możliwy związek genetyczny.

Czy można pokonać chroniczne zmęczenie?

Ważne jest oszczędzanie energii oraz zadbanie o odpowiednie paliwo dla naszego organizmu.

  • Odpoczynek - nie zużywaj energii szybciej, niż możesz ją wyprodukować. Sprzątanie może zaczekać, nie masz siły gotować, zamów zdrowe posiłki lub poproś kogoś o zrobienie zakupów. Odpoczywaj w ciągu dnia. Postaraj się wtedy maksymalnie wyciszyć – uważaj, nawet zwyczajne oglądanie telewizji może zużywać energię.
  • Odpowiednie odżywianie – i nie chodzi tu o zdrowe odżywianie przez kilka dni. Nastaw się na zmiany w życiu. Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem w kwestii doboru odpowiedniej diety, najlepszej w takiej sytuacji, abyś dostarczył sobie wszystkich mikroelementów potrzebnych Twoim mitochondriom. Rozważcie wspólnie suplementację, która optymalnie wpłynie na funkcjonowanie mitochondriów.
  • Dobrej jakości sen to podstawa dla regeneracji organizmu.

Co suplementować na przemęczenie i brak energii?

Jednym ze sposobów na redukcję zmęczenia może być suplementacja odpowiednich składników odżywczych czy naturalnych substancji o udowodnionym naukowo działaniu.

D-ryboza

Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Niekontrolowane badanie pilotażowe zostało przeprowadzone w celu oceny, czy D-ryboza może złagodzić objawy u pacjentów z fibromialgią i/lub zespołem przewlekłego zmęczenia. Czterdziestu jeden pacjentom z rozpoznaniem FMS i/lub CFS podano D-rybozę w dawce 5 g trzy razy dziennie. Wszyscy pacjenci wypełnili kwestionariusze zawierające wizualne skale analogowe oraz ogólną ocenę przed i po podaniu D-rybozy. Około 66% pacjentów doświadczyło znacznej poprawy podczas przyjmowania D-rybozy, przy średnim wzroście energii o 45% i średniej poprawie ogólnego samopoczucia o 30%.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17109576/

Koenzym Q10

Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Koenzym Q10 to popularny suplement diety, przeciwutleniacz i niezbędny składnik mitochondrialnego łańcucha transportu elektronów. Kilka badań klinicznych sugeruje, że zmęczenie można zmniejszyć poprzez suplementację przeciwutleniaczami. W związku z tym przeprowadzona została metaanaliza w celu zbadania skuteczności redukcji zmęczenia poprzez suplementację koenzymem Q10. Wybranych zostało 13 randomizowanych badań kontrolowanych opublikowanych do stycznia 2022 r., w sumie 1126 uczestników. W porównaniu z grupami placebo ocenianymi w każdym badaniu, grupa stosująca koenzym Q10 wykazała statystycznie istotne zmniejszenie wyników zmęczenia. Na podstawie wyników tej metaanalizy autorzy wnioskują, że koenzym Q10 jest skutecznym i bezpiecznym suplementem zmniejszającym objawy przemęczenia.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36091835/

Różeniec górski

Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Celem pracy było zbadanie wpływu suplementacji małymi dawkami standaryzowanego ekstraktu z kłącza Rhodiola rosea (różeniec górski) na zmęczenie w czasie dyżuru nocnego w grupie 56 młodych, zdrowych lekarzy. Efekt mierzono jako całkowitą sprawność umysłową obliczoną jako wskaźnik zmęczenia. Wybrane testy odzwierciedlały ogólny poziom znużenia psychicznego, obejmujący złożone funkcje percepcyjne i poznawcze mózgu, takie jak myślenie asocjacyjne, pamięć krótkotrwała, liczenie i zdolność koncentracji oraz szybkość percepcji audiowizualnej. Parametry te badano przed i po dyżurze nocnym w trzech okresach po dwa tygodnie każdy. Statystycznie istotną poprawę zmęczenia zaobserwowano w grupie stosującej rożeniec górski już w okresie pierwszych dwóch tygodni.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11081987/

Witamina B12

Witamina B12 przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Ponadto pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i funkcji psychologicznych.

Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Badanie zostało przeprowadzone w celu oceny związku między niedoborem witaminy B12 a występowaniem zmęczenia i wcześniej określonych objawów neurologicznych u pacjentów, którzy cierpią na fibromialgię. Dokonano retrospektywnej analizy dokumentacji pacjentów z rozpoznaniem fibromialgii w latach 2015-2020. Przeglądy wykresów oceniały zgłaszane objawy zmęczenia i neurologiczne, w tym mgłę mózgową, utratę pamięci, zaburzenia poznawcze, parestezje, drętwienie i mrowienie, aby ocenić ich korelację z poziomami witaminy B12. Do badania włączono łącznie 2142 pacjentów z fibromialgią, u których udokumentowano poziomy witaminy B12 i witaminy D. Spośród nich 42,4% miało niedobór witaminy B12. Zmęczenie i utrata pamięci były częstsze w grupie z jej niedoborem. Po dostosowaniu do poziomów witaminy D, niedobór B12 pozostał statystycznie istotnie związany z obecnością zmęczenia. Było to pierwsze badanie opisujące związek witaminy B12 u pacjentów z fibromialgią skarżących się na zmęczenie.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35938140/

 

Powyższa treść ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest ona poradą medyczną. Powyższe treści nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Celem uzyskania porady medycznej - udaj się do lekarza.

 

Źródła:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32248536/
  2. https://www.drmyhill.co.uk/wiki/Category:Fatigue
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2925 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-08
Jak zawsze zadowolona
2024-02-23
Polecam
pixel