Beta-glukan – najczęściej zadawane pytania (FAQS)

2022-04-04
Beta-glukan – najczęściej zadawane pytania (FAQS)

1. Beta-glukan – spożycie i suplementacja

Czym są beta-glukany?

    Beta-glukany występują w ścianach komórkowych drożdży, zbóż, grzybów i bakterii. Są to polisacharydy zbudowane z łańcuchów glukozy, które w zależności od położenia wiązań między cząsteczkami glukozy wykazują różne właściwości. Nasz organizm nie posiada enzymów rozkładających beta-glukany, dlatego przechodzą one w mniej lub bardziej niezmienionej postaci przez przewód pokarmowy. Z tej przyczyny zaliczane są do błonnika pokarmowego.

Czy warto przyjmować suplement beta-glukanu, skoro składnik ten występuje w diecie?

    W naszej codziennej diecie beta-glukany możemy znaleźć m.in. w takich produktach, jak grzyby, owies, jęczmień, kukurydza. Aby dostarczyć organizmowi wysoką porcję beta-glukanów, musielibyśmy spożywać duże ilości wymienionych produktów. Jak dowodzą badania naukowe, tylko odpowiednio wysoka porcja beta-glukanów, dostarczana codziennie, może pozytywnie wpływać na stan zdrowia. Taką ilość mogą pomóc zapewnić suplementy diety, takie jak MitoGlucan®

2. Pytania dotyczące składu preparatu oraz kapsułki

Co zawiera MitoGlucan®?

    MitoGlucan® zawiera beta-glukan 1,3/1,6 (ego strukturę tworzą cząsteczki glukozy połączone wiązaniami glikozydowymi β-1,3 i β-1,6), pochodzący z drożdży piekarskich (Yestimun®), w połączeniu z ubichinolem Q10. W dwuskładnikowej kapsułce znajduje się 450 mg beta-glukanu i 16,65 mg ubichinolu.

Skąd pochodzi beta-glukan obecny w preparacie?

    Preparat MitoGlucan® zawiera w składzie beta-glukan Yestimun®, surowiec najwyższej jakości produkowany w fabrykach firmy Leiber GmbH w Niemczech. Pochodzi z drożdży piekarskich Saccharomyces cerevisiae, które są hodowane wyłącznie na słodowanym jęczmieniu, chmielu i wodzie. Jego ekstrakcja następuje po uprzednim rozkładzie drożdży przez ich własne enzymy.

Jaka jest zalecana dzienna porcja MitoGlucan®?

    2 kapsułki dziennie podczas posiłku, popijając wystarczającą ilością wody. Skład 2 kapsułek: 900 mg beta-glukanu i 33,3 mg koenzymu Q10.

Co jeszcze zawiera kapsułka MitoGlucan®?

    Oprócz beta-glukanu, w skład preparatu wchodzi również aktywna forma koenzymu Q10. Ubichinol Q10 zawarty w MitoGlucan® jest biologicznie czystym, niemodyfikowanym genetycznie ubichinolem Q10, produkowanym przez firmę Kaneka z drożdży piekarskich, który dokładnie odpowiada ubichinolowi Q10 wytwarzanemu przez organizm człowieka.

    Kapsułki natomiast są tworzone z bezpiecznych składników powszechnie używanych do żywności. Substancje dodatkowe to: roślinne kapsułki z hydroksypropylometylocelulozy, substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych i dwutlenek krzemu. Zawiera również maltodekstrynę.

    Preparat nie zawiera białka mleka, laktozy żelatyny, substancji zapachowych, barwników i substancji konserwujących. Produkt zawiera lecytynę sojową, która została zastosowana w koenzymie Q10 jako stabilizator. Produkt bezglutenowy.

3. Pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktu

Czy beta-glukan jest bezpieczny do spożycia?

    Tak. Beta-glukan zaliczany jest do żywności funkcjonalnej. Według badań, przyjmowanie beta-glukanów nie powoduje skutków ubocznych.

Czy MitoGlucan® zawiera alergeny?

    Preparat MitoGlucan® nie zawiera białka mleka, laktozy, żelatyny, substancji zapachowych, barwników i substancji konserwujących. Produkt bezglutenowy.

    Natomiast znajdujący się w składzie preparatu koenzym Q10 zawiera gumę arabską, kwas L-askorbinowy oraz lecytynę sojową. Beta-glukan może zawierać śladowe ilości drożdży.

Czy MitoGlucan® może być przyjmowany przez osoby nietolerujące drożdży?

    Beta-glukan Yestimun® w procesie produkcji jest ostrożnie wyodrębniany ze ścian komórkowych drożdży. Jednakże, nawet przy najdokładniejszym oczyszczeniu beta-glukanu, nie można wykluczyć, że w produkcie nie pozostały ślady drożdży. W związku z tym preparat MitoGlucan® nie jest polecany dla osób nietolerujących drożdży.

Czy MitoGlucan® może być stosowany przez kobiety w ciąży?

    Nie ma wystarczających dowodów na to, że beta-glukany są bezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego nie zalecamy w tym czasie suplementacji.

Czy beta-glukan można podawać dzieciom?

    Tak, beta-glukan można podawać dzieciom, jednakże maksymalna dozwolona porcja dla dzieci poniżej 12 roku życia wynosi 0,675 g/na dzień.

4. Aspekty zdrowotne podczas stosowania beta-glukanów

Kiedy warto przyjmować beta-glukany?

    Przyjmowanie beta-glukanu warto rozważyć w przypadkach: osłabionej odporności, wysokiego cholesterolu, niskiej podaży błonnika w diecie.

5. Pytania dotyczące przyjmowania i spożycia MitoGlucan®?

Jaki jest optymalny czas na przyjmowanie MitoGlucan®?

    Zalecane jest przyjmowanie dwóch kapsułek raz dziennie podczas posiłku. Pora dnia nie jest tak ważna, o ile pozostaje ona stała. Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo pominięcia całej dobowej porcji.

Czy MitoGlucan® można również stosować bez otoczki kapsułki (w przypadku problemów z połykaniem)?

    Tak, kapsułkę można otworzyć, a jej zawartość rozpuścić w wodzie lub w jogurcie. Jednakże ze względu na ubichinol, zawartość może nie rozpuścić się całkowicie.

Czy można umieścić kapsułki MitoGlucan® w innym opakowaniu?

    Kapsułki można umieścić w innym opakowaniu, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad przechowywania: pojemnik musi być szczelnie zamknięty oraz zapewniać suche przechowywanie, chroniąc kapsułki przed ciepłem i światłem.

Jaki jest okres przydatności do spożycia MitoGlucan®?

    Maksymalny okres przydatności do spożycia MitoGlucan® wynosi 3 lata od daty produkcji. Data przydatności do spożycia wskazana jest na opakowaniu. Produkt należy przechowywać w suchym miejscu, chronionym przed wpływem temperatury i światła. Otoczka kapsułki została tak zaprojektowana, aby chronić zawartość kapsułki przed czynnikami zewnętrznymi, ale nie oznacza to, że nie należy zachowywać optymalnych warunków jej przechowywania.

6. Inne pytania dotyczące produktu

Na rynku dostępne są różne produkty z beta-glukanem. Czym się różnią?

    W zależności od źródła pochodzenia beta-glukanu, jego bloki budulcowe są połączone w różny sposób, co skutkuje różnymi właściwościami. Na przykład, podjednostki glukozy w beta-glukanie pochodzącym z drożdży są połączone β-1,3/1,6-glikozydowo, podczas gdy podjednostki beta-glukanu zbożowego składają się z cząsteczek glukozy połączonych β-1,3 i β-1,4.

 

Powyższa treść ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest ona poradą medyczną. Powyższe treści nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Celem uzyskania porady medycznej - udaj się do lekarza.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2925 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-13
Super firma. Najlepsze suplementy na świecie!
2024-02-23
Suplementy bardzo dobre,dostawa w tempie ekspresowym.
pixel