17-19.05.2024 r. Dzień Mamy w Mito-Pharma! -10% na wybrany asortyment + próbka produktu Pure Story!_ Regulamin

Witamina C o długim uwalnianiu

2020-05-04
Witamina C o długim uwalnianiu

Witaminy są cennymi składnikami odżywczymi, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z tego powodu ich wpływ jest stale badany. Specjaliści obserwują m.in. mechanizmy ich oddziaływania na ciało oraz szukają sposobów na osiągnięcie najwyższej efektywności.

Najpopularniejszą z substancji odżywczych jest witamina C Szczegółowe badania nad jej zastosowaniem pozwalają w pełni wykorzystać jej ogromny potencjał.

Naukowcy wskazują, że kluczem do właściwego wykorzystania substancji odżywczych przez organizm jest długie i stopniowe uwalnianie. Dowiedz się, dlaczego!

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C

Zalecana dzienna porcja witaminy C dla kobiet i mężczyzn wynosi od 75 do 90 mg. Jak się jednak okazuje to dosyć mało biorąc pod uwagę, że nie jest ona magazynowana w organizmie, a zwiększone zapotrzebowanie ma wielu z nas: wystarczy, że intensywnie trenujesz lub brakuje Ci pięciu porcji warzyw i owoców każdego dnia. Przykładowo osoby palące mogą potrzebować już od 110 do 125 mg na dobę. Tylko pojawia się pewne ograniczenie w jej wchłanianiu(1)…

Jak wchłaniana jest witamina C w organizmie?

Ponieważ witamina C nie jest magazynowana w organizmie jej nadmiar jest usuwany z moczem. Już kilka godzin od jej spożycia, jej ilość we krwi spada(5). Dlatego jej obecność w naszej diecie jest konieczna, a dostarczać ją powinniśmy codziennie. W normalnej sytuacji, czyli w niewielkich ilościach jakich dostarcza nam zazwyczaj dieta większość witaminy C jest wchłaniana w jelicie cienkim i ponownie absorbowana z kanalików nerkowych(2). Natomiast przy porcjach wyższych niż 100 mg pojawia przeszkoda - a mianowicie próg nerkowy(1).

Witamina C a próg nerkowy

Przekroczenie progu nerkowego oznacza, że przy wyższym spożyciu witaminy C (powyżej 100 mg) jej transport jest ograniczany, co zmniejsza ilość wchłanianego kwasu askorbinowego z jelita i nerek(3,4). Natomiast do osiągnięcia prawidłowego nasycenia naszych komórek i tkanek potrzebujemy dużo wyższych porcji na dobę(6). W jaki sposób zapewnić organizmowi dostarczenie odpowiedniej porcji?

Witamina C o długim uwalnianiu

W niemieckim laboratorium, na podstawie wiedzy z dziedziny biochemii oraz wielu badań naukowych opracowano preparat z witaminą C o długim stopniowym uwalnianiu. Rozwiązanie to ma to na celu zapobiec przedwczesnemu wydaleniu substancji odżywczej z organizmu.

Doktor Franz Enzmann stworzył specjalną matrycową budowę tabletki – MATRIX, w której substancja czynna umieszczona jest na rusztowaniu z roślinnej celulozy. Budowa matrycowa preparatu naśladuje naturalne procesy stopniowego trawienia celulozy i wchłaniania witaminy z przewodu pokarmowego. Dzięki takiemu zabiegowi uwalnianie składników może być rozłożone w czasie, a wprowadzona nawet duża ilość składnika zostanie przyswojona przez organizm i nie zostanie przedwcześnie wydalona. Stąd przedłużonym uwalnianiem witaminy C możemy cieszyć się nawet do 8 godzin.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8623000
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/209065/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16011461/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3783921/
  5. https://annals.org/aim/fullarticle/717329/vitamin-c-pharmacokinetics-implications-oral-intravenous-use
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11504949/
Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2953 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-30
Szybko I sprawnie jak zawsze. Polecam!
2024-04-23
Bardzo szybka i starannie zapakowana przesyłka. Dobry kontakt. Polecam!
pixel