Pycnogenol® – najczęściej zadawane pytania (FAQS)

2023-02-20
Pycnogenol® – najczęściej zadawane pytania (FAQS)

I. Pytania o substancję i jej właściwości

1. Czym jest Pycnogenol®?

  Pycnogenol® jest zastrzeżoną marką handlową ekstraktu z kory francuskiej sosny nadmorskiej.

  Zgodnie z opisem producenta substancji: „Ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej Pycnogenol® jest uzyskiwany z kory jednogatunkowych sosen rosnących wyłącznie w lasach Les Landes de Gascogne w południowo-zachodniej Francji. Las jest dziewiczy i naturalny, bez pestycydów i herbicydów. Najwyższa jakość komponentów Pycnogenolu® wynika z faktu, że kora nie podlega wahaniom sezonowym, w przeciwieństwie do innych roślin, co czyni ją idealnym źródłem botanicznym. Pycnogenol® opiera się na unikalnej i zastrzeżonej technologii ekstrakcji i spełnia najwyższe standardy jakości. Zakład produkcyjny jest zgodny z GMP, a proces produkcyjny nie zawiera toksycznych rozpuszczalników.”

  Źródło: pycnogenol.com

2. Jakie właściwości ma Pycnogenol®?

  Zgodnie z opisem producenta substancji: „Pycnogenol® Ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej to naturalnie zaprogramowana kombinacja o stałych proporcjach procyjanidyn, bioflawonoidów i kwasów organicznych, które oferują niesamowite naturalne właściwości. Pycnogenol® Ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej to unikalna mieszanka substancji czynnych, która ma cztery podstawowe właściwości – jest silnym przeciwutleniaczem, działa jako naturalny środek przeciwzapalny, pomaga w produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego oraz wspiera produkcję śródbłonka tlenku azotu, który pomaga rozszerzać naczynia krwionośne.”,

  Źródło: pycnogenol.com

3. Jak Pycnogenol® działa na poprawę zdrowia?

  Zgodnie z opisem producenta substancji: „Jako jeden z najsilniejszych naturalnych pogromców wolnych rodników, Pycnogenol® usuwa agresywne rodniki, zanim spowodują uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym. Jego właściwości przeciwutleniające pomagają wzmocnić układ odpornościowy oraz wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i naczynia włosowate. Wspomaga lepsze krążenie, zapobiegając wywołanemu stresem zwężeniu tętnic i krzepnięciu krwi.”

  Źródło: pycnogenol.com

4. Czy Pycnogenol® jest bezpieczny?

  Zgodnie z opisem producenta substancji: „Pycnogenol® jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów diety i przeszedł szeroko zakrojone testy bezpieczeństwa. Wyniki testów toksyczności pokazują, że Pycnogenol® jest bezpieczny, nawet przy wysokich dawkach przez długi czas. Do tej pory nie zaobserwowano ani nie zgłoszono żadnych poważnych działań niepożądanych w badaniach klinicznych.”

  Źródło: pycnogenol.com

5. Czy korzyści zdrowotne Pycnogenolu® są potwierdzone przez naukę?

  Zgodnie z opisem producenta substancji: „W ciągu ostatnich 40 lat Pycnogenol® był przedmiotem szeroko zakrojonych badań, które zaowocowały ponad 160 opublikowanymi badaniami klinicznymi i 420 publikacjami naukowymi. Te szeroko zakrojone badania wykazały, że Pycnogenol® jest nietoksycznym, silnym i skutecznym przeciwutleniaczem o różnych korzyściach zdrowotnych.”

  Źródło: pycnogenol.com

II. Działanie Pycnogenol® potwierdzone badaniami naukowymi

6. Czy Pycnogenol® wpływa na układ krążenia?

  Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W 2014 roku przeprowadzona została analiza badań klinicznych, które miały na celu sprawdzenie Pycnogenolu® w świetle jego zastosowania w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej i powiązanych zaburzeń żylnych, takich jak zakrzepica żył głębokich, zespół pozakrzepowy, długodystansowy obrzęk nóg związany z podróżą, owrzodzenia żylne i ostre hemoroidy. Badania kliniczne wykazały, że Pycnogenol® może zmniejszać obrzęki nóg w przewlekłej niewydolności żylnej, zmniejszać częstość występowania zakrzepicy żył głębokich podczas lotów długodystansowych oraz przyspieszać gojenie się owrzodzeń żylnych i epizodów hemoroidów poprzez stosowanie miejscowe i/lub podawanie doustne.

  Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23775628/

7. W jaki sposób Pycnogenol® zwalcza wolne rodniki?

  Zgodnie z opisem producenta substancji: „W codziennym życiu nasz organizm wytwarza wolne rodniki, zwłaszcza w przypadku stresu. Rodniki uszkadzają komórki poprzez ich utlenianie, w taki sam sposób, jak metal staje się zardzewiały i zniszczony. Stąd wolne rodniki są niebezpieczne i naukowcy uważają, że ciągła ekspozycja na wolne rodniki jest główną przyczyną starzenia się i wielu chorób degeneracyjnych. Uważa się, że jako super-antyoksydant, Pycnogenol® przeciwdziała temu niebezpieczeństwu na dwa sposoby: stymuluje nasze komórki do podwojenia ich mocy antyoksydacyjnej oraz wychwytuje wolne rodniki w krwiobiegu.”

  Źródło: pycnogenol.com

  Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W badaniu klinicznym, którego celem było zbadanie wpływu suplementacji Pycnogenolu® na pomiary stresu oksydacyjnego i profil lipidowy u ludzi, uzyskano korzystne wyniki. 25 zdrowych ochotników otrzymywało 150 mg Pycnogenolu® dziennie przez 6 tygodni. Działanie przeciwutleniające wykazano poprzez znaczny wzrost zdolności absorpcji rodników tlenowych (ORAC) w osoczu krwi w całym okresie suplementacji. Wartość ORAC powróciła do wartości wyjściowych po 4-tygodniowym okresie wypłukiwania. Ponadto, oprócz działania przeciwutleniającego, Pycnogenol® znacznie obniżył poziom cholesterolu LDL i zwiększył poziom cholesterolu HDL w osoczu u dwóch trzecich badanych. Podczas gdy zmiany LDL odwracały się podczas wypłukiwania, wzrost HDL nie. Podsumowując wydaje się, że doustna suplementacja ekstraktu z sosny nadmorskiej istotnie zwiększa pojemność antyoksydacyjną osocza, określaną metodą ORAC, oraz korzystnie wpływa na profil lipidowy.

  Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12530550/

8. Czy Pycnogenol® może łagodzić bóle miesiączkowe?

  Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W Japonii jedno z badań klinicznych objęło 47 kobiet, u których zdiagnozowano objawy bolesnego miesiączkowania. Odczuwanie bólu i stosowanie leków przeciwbólowych rejestrowano w trakcie badania, które obejmowało trzy pełne cykle miesiączkowe. Bezpośrednio po zakończeniu cyklu wstępnego kobiety przyjmowały Pycnogenol® codziennie aż do zakończenia dwóch kolejnych cykli menstruacyjnych. Wyniki pokazały, że kobiety odczuwały znacznie mniejszy ból brzucha, gdy zaczęły przyjmować Pycnogenol® na trzy tygodnie przed okresem. Ulga w bólu była jeszcze bardziej wyraźna w kolejnym okresie, a punktacja bólu zmniejszyła się o 36%. Kobiety potrzebowały mniej leków przeciwbólowych podczas miesiączki, kiedy przyjmowały Pycnogenol®. Takie same wyniki uzyskano w innym badaniu klinicznym przeprowadzonym w Japonii z udziałem 116 kobiet.

  Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15568408/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18567279/

9. Czy Pycnogenol® łagodzi objawy menopauzy?

  Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W randomizowanym, podwójnie ślepym kontrolowanym placebo, 6-miesięcznym badaniu z udziałem 155 kobiet w okresie okołomenopauzalnym stwierdzono znaczącą poprawę wszystkich objawów zawartych w kwestionariuszu WHQ (Women's Health Questionnaire) u osób suplementujących Pycnogenol® w porównaniu do osób otrzymujących placebo. Objawy w WHQ obejmują problemy somatyczne (zmęczenie, ból głowy) i naczynioruchowe (uderzenia gorąca, pocenie się), obniżony nastrój, problemy z pamięcią i koncentracją, atrakcyjność, niepokój, zachowania seksualne, sen i problemy z miesiączką.

  Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17653885/

10. Czy Pycnogenol® wpływa na układ nerwowy i funkcje poznawcze?

  Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku na grupie studentów oceniono wpływ ekstraktu z kory sosny nadmorskiej na funkcje pamięciowe i kognitywne. Wyniki wykazały, że Pycnogenol® poprawił uwagę, pamięć, funkcje wykonawcze i oceny nastroju w porównaniu z grupą kontrolną. W rezultacie uczniowie wypadli lepiej niż grupa kontrolna na egzaminach. Badanie z 2014 roku zostało przeprowadzone na grupie 60 osób dorosłych (w wieku 35 – 55), narażonych na wysoki stres oksydacyjny. 12-tygodniowa suplementacja 150 mg Pycnogenolu® dziennie znacznie poprawiła codzienne zadania 30 profesjonalistów w porównaniu z grupą kontrolną. Odnotowano poprawę sprawności umysłowej, czujności i zadowolenia, a także zmniejszenie lęku. W tym testy kognitywne wykazały znaczną poprawę pamięci w grupie Pycnogenolu®.

  Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22108481/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24675223/

11. Czy suplementacja ekstraktem z kory sosny nadmorskiej wykazuje pozytywne działanie u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)?

  Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W randomizowanym, kontrolowanym placebo, podwójnie ślepym badaniu z 2006 roku, 61 dzieci otrzymało suplementację 1 mg/kg/dzień Pycnogenolu® lub placebo przez okres 4 tygodni. Pacjenci byli badani na początku badania, 1 miesiąc po leczeniu i 1 miesiąc po zakończeniu okresu leczenia za pomocą standardowych kwestionariuszy. Wyniki pokazują, że 1-miesięczne podawanie Pycnogenolu® spowodowało znaczną redukcję nadpobudliwości, poprawę uwagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz koncentracji u dzieci z ADHD. W grupie placebo nie stwierdzono pozytywnych efektów. Miesiąc po zakończeniu podawania Pycnogenolu® odnotowano nawrót objawów.

  Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16699814/

  Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Najnowsze badanie z roku 2022 potwierdza możliwość zastosowania Pycnogenolu® jako naturalnego suplementu łagodzącego objawy ADHD u dzieci. W badaniu, które jest kontynuacją wcześniejszych obserwacji trwających ponad dwie dekady, udział wzięło 88 dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Uczestników podzielono na trzy grupy: placebo, metylofenidat i Pycnogenol®. Dzieci z grupy badawczej przyjmowały przez 10 tygodni od 20-40 mg Pycnogenolu® codziennie w zależności od ich wagi. Efekty mierzono za pomocą obserwacji i informacji zwrotnych od nauczycieli i rodziców. Wyniki wskazują, że suplementacja ekstraktem z kory francuskiej sosny nadmorskiej może skutecznie zmniejszać nadpobudliwość i impulsywność u dzieci, poprawiając jednocześnie uważność i skupienie. Ponadto nie powodowała skutków ubocznych.

  Źródło: https://www.prnewswire.com/news-releases/study-finds-pycnogenol-may-be-effective-for-managing-pediatric-adhd-without-side-effects-commonly-associated-with-pharmaceuticals-301652991.html

12. Czy Pycnogenol® może pomóc w chorobie zwyrodnieniowej stawów?

  Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Przeprowadzono przegląd wyników 3 badań klinicznych, identycznie zaprojektowanych, sprawdzających rolę Pycnogenolu® w leczeniu łagodnej choroby zwyrodnieniowej stawów. W badaniach wzięło udział 291 uczestników, którzy przez 3 miesiące przyjmowali 100 – 150 mg Pycnogenolu® lub placebo. W grupie stosującej ekstrakt z sosny nadmorskiej, Pycnogenol® zapewniał pozytywne efekty, takie jak zwiększoną mobilność fizyczną i ulgę w bólu. U tych osób możliwe było ograniczenie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

  Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5775113/#B23

13. Czy Pycnogenol® obniża poziom cukru?

  Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Opublikowana w 2015 roku analiza przeglądowa wykazała, iż Pycnogenol® może obniżać poziom cukru u osób chorych na cukrzycę, a także redukować poziom ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem łagodnym do umiarkowanego. Jednocześnie suplementacja standaryzowanego wyciągu z kory sosny nadmorskiej wiązała się ze zmniejszeniem obwodu talii i poprawą profilu lipidowego pacjentów cierpiących z powodu zespołu metabolicznego.

  Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.5341

III. Pytania dotyczące preparatu Vaso-Intercell®

14. Co zawiera Vaso-Intercell®?

  Suplement diety Vaso-Intercell® zawiera szczególnie wysokie i zgodne z wynikami badań naukowych stężenie Pycnogenolu® - 75 mg w jednej mikrokapsułce.

15. Jaka jest zalecana dzienna porcja?

  Dla optymalnych efektów zaleca się przyjmowanie 2 kapsułek dziennie w fazie początkowej – przez pierwsze 4 tygodnie, a następnie zredukowanie dziennej porcji do 1 kapsułki.

16. Czy suplement diety Vaso-Intercell® jest bezpieczny w stosowaniu?

  Vaso-Intercell® ma postać innowacyjnej kapsułki, która składa się wyłącznie z roślinnej celulozy oraz wody. Produkt nie zawiera powszechnie stosowanych w kapsułkach na bazie żelatyny i celulozy dodatkowych substancji pomocniczych, takich jak środki żelujące i zagęstniki, oraz soli, które wchodzą w interakcję z aktywnymi substancjami znajdującymi się wewnątrz kapsułki, a które mogą opóźnić wchłanianie substancji czynnej.

  Vaso-Intercell® nie zawiera glutenu, laktozy, białka mleka, soi, żelatyny, aromatów, barwników i dlatego może być spożywany przez alergików oraz osoby nadwrażliwe na którąkolwiek z wymienionych tutaj substancji.

17. Czy Vaso-Intercell® jest odpowiedni dla wegan?

  Suplement diety nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego i może być spożywany przez wegetarian oraz wegan.

18. Jak przechowywać preparat Vaso-Intercell®?

  Przechowywać poza zasięgiem małych dzieci, zamknięte, w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu.

 

Powyższa treść ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest ona poradą medyczną. Powyższe treści nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Celem uzyskania porady medycznej - udaj się do lekarza.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 3002 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
5
2024-07-17
Wszystko jest OK!
pixel