Melatonina – najczęściej zadawane pytania (FAQS)

2022-09-20
Melatonina – najczęściej zadawane pytania (FAQS)

I. Pytania o substancję i jej właściwości

1. Czym jest melatonina?

  Melatonina jest hormonem naturalnie produkowanym w organizmie. Odpowiada za regulację cyklu snu i czuwania i powstaje w szyszynce w mózgu z aminokwasu tryptofanu. Do jej syntezy potrzebne są witaminy: niacyna i B6 oraz magnez. Ponadto melatonina może również odgrywać rolę w mitochondriach, „elektrowniach naszych komórek”.

2. W jaki sposób melatonina działa na organizm człowieka?

  Wydzielanie melatoniny rozpoczyna się w godzinach wieczornych, dzięki czemu reguluje ona nasz rytm dobowy. Wraz z wzrostem jej poziomu, maleje poziom kortyzolu w organizmie, a my zaczynamy odczuwać senność. Jej działanie może być jednakże zakłócane przez korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło (komputer, telefon), pracę zmianową, jak również przez nadużywanie kofeiny czy alkoholu.

3. Jak melatonina wpływa na nasz rytm dobowy?

  Rytm dobowy to nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Dzięki niemu nasz organizm formuje swoja pracę w cyklu 24-godzinnym. Ten rytm pomaga nam kontrolować cykl snu i czuwania, produkcję hormonów oraz temperaturę ciała. Uczestniczy w nim właśnie melatonina, której produkcja u dorosłej osoby rozpoczyna się około godziny 21:00, a zatrzymuje się nad ranem, około 07:00.

II. Pytania dotyczące suplementacji i bezpieczeństwa

4. Suplementacja melatoniny – jak działa?

  Melatonina pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie. (Korzystne działanie występuje w przypadku spożycia 1 mg melatoniny krótko przed pójściem spać). Melatonina pomaga również w łagodzeniu subiektywnego odczucia zespołu nagłej zmiany strefy czasowej. (Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 0,5 mg krótko przed pójściem spać pierwszego dnia podróży i przez kolejne kilka dni po przybyciu do celu podróży).

5. Kiedy suplementacja melatoniny może być potrzebna?

  Suplementacja melatoniny może być pomocna w przypadku jej niskiego poziomu, który może być spowodowany:

 • lekami (np. beta-blokery),
 • nadmierną ekspozycją na niebieskie światło w godzinach wieczornych (korzystanie z urządzeń elektrycznych takich, jak laptop, komórka, telewizor),
 • wiekiem (produkcja melatoniny w szyszynce maleje wraz z wiekiem),
 • zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, potrzebne do produkcji melatoniny (np. magnez).

6. Czy stosowanie melatoniny jest bezpieczne?

  Zaburzenia snu takie, jak problemy z zaśnięciem, nie powinny być bagatelizowane, ponieważ ich konsekwencje dla organizmu mogą być niekorzystne. Suplementacja melatoniną może być ich rozwiązaniem, ale zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza. Krótkotrwałe stosowanie suplementów melatoniny wydaje się być bezpieczne, a badania wykazują, że suplementacja nie zmniejsza zdolności organizmu do naturalnej produkcji melatoniny (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9062869/).

7. Czy melatoninę można podawać dzieciom?

  Szacuje się, że zaburzenia snu i trudności z zasypianiem mogą dotykać nawet 15-25% dzieci i młodzieży. Chociaż są to często problemy negatywnie wpływające na jakość życia, przed zastosowaniem suplementów, zaleca się przede wszystkim zadbanie o prawidłową higienę snu – m.in. odpowiednie zaciemnienie i wyciszenie sypialni, stałe godziny zasypiania i wstawania, unikanie korzystania w nocy z elektroniki (telefon, komputer, telewizja). Dopiero kiedy to zawiedzie, można rozważyć suplementację melatoniny u dziecka, oczywiście pod nadzorem lekarza pediatry. Stosowanie melatoniny, pod kierunkiem lekarza, nie powinno stanowić zagrożenia dla dziecka - melatonina nie wykazuje właściwości uzależniających, a jej regularne stosowanie nie prowadzi do rozwoju tolerancji. (Cummings C. Melatonin for the management of sleep disorders in children and adolescents. Paediatrics & Child Health 2012, 17(6): 331-333).

Pytania dotyczące preparatu Melatonina MSE matrix

8. Co zawiera Melatonia MSE matrix?

  Preparat zawiera 1 mg melatoniny o przedłużonym uwalnianiu w 1 kapsułce.

9. Jaka jest zalecana dzienna porcja?

  1 kapsułka wieczorem na 30 minut przed snem, popijając odpowiednią ilością wody.

10. Na czym polega formuła MATRIX, zastosowana w preparacie?

  W preparacie została zastosowana formuła MATRIX (matrycowa), używana w przemyśle farmaceutycznym do wytwarzania leków. Takie rozwiązanie umożliwia stopniowe uwalnianie melatoniny oraz wydłużone oddziaływanie substancji na jakość snu. Substancja nie rozpuszcza się w przewodzie pokarmowym od razu w całości, ale jest uwalniania w sposób ciągły przez okres do 5 godzin.

11. Czy Melatonina MSE matrix zawiera alergeny?

  Melatonina mse matrix to preparat o najwyższej jakości, czystości i biodostępności. Zażywany zgodnie z zaleceniami jest dobrze tolerowany. To produkt bezglutenowy, niezawierający białka mleka, laktozy, soi, żelatyny, drożdży, jak również aromatów, barwników i substancji konserwujących.

12. Czy kapsułkę można otworzyć, a substancję rozpuścić w wodzie, w przypadku problemów z połknięciem kapsułki?

  Tak, kapsułkę można otworzyć, ale zawartość nie rozpuści się tak łatwo w wodzie. Każda kapsułka jest wypełniona małymi kuleczkami melatoniny, zatopionymi w celulozie. W przypadku problemów z połknięciem kapsułki, można połknąć samą jej zawartość - małe kulki. Jednak producent zastrzega, że w takim wypadku działanie substancji może być nieco słabsze.

13. Czy można umieścić kapsułki preparatu w innym opakowaniu?

  Kapsułki można umieścić w innym opakowaniu, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad przechowywania: pojemnik musi być szczelnie zamknięty oraz zapewniać suche przechowywanie, chroniąc kapsułki przed ciepłem i światłem.

14. Jaki jest okres przydatności do spożycia Melatonina MSE matrix?

  Maksymalny okres przydatności do spożycia wynosi 3 lata od daty produkcji. Data przydatności do spożycia wskazana jest na opakowaniu.

15. Jak przechowywać preparat Melatonina MSE matrix?

  Produkt należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, w sposób niedostępny dla małych dzieci.

 

Powyższa treść ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest ona poradą medyczną. Powyższe treści nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Celem uzyskania porady medycznej - udaj się do lekarza.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 3002 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Wszystko jest OK!
2024-07-09
Terminowo, zgodnie z zamówieniem.
pixel