Leksykon

Wszystkie A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Medycyna mitochondrialna - zwana w skrócie MITOMEDYCYNĄ -jest gałęzią współczesnej medycyny zajmującą się profilaktyką i leczeniem chorób, których podłożem jest zaburzone funkcjonowanie mitochondriów.

Koncepcja MITOMEDYCYNY polega na ochronie sprawnych mitochondriów, które odpowiadają za zaopatrywanie komórek w niezbędną do przeżycia energię. Jest to niezwykle istotne ze względu na to, że raz uszkodzone mitochondria nie mają zdolności regeneracji, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do apoptozy ( śmierci komórki).

W celu ochrony mitochondriów stosuje się SUBSTANCJE MITOTROPOWE – czyli takie, które natura wykształciła sama w toku ewolucji - z kluczową, endogenną substancją- koenzymem Q10. Substancje mitotropowe są niezbędne we wszystkich procesach wytwarzania energii w komórkach, utrzymywania płynności błon komórkowych, aktywowania enzymów i ochrony mitochondriów przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Stosowanie substancji mitotropowych o najwyższym stopniu czystości i w odpowiednich dawkach daje OGROMNE MOŻLIWOŚCI W PROFILAKTYCE wielu CHORÓB o podłożu zapalnym.

Mitochondria - z racji swoich funkcji nazywane są często : ,,elektrowniami ” naszych komórek. Są one organellami niezbędnymi do metabolizmu komórki. Generują około 95% energii komórkowej. Od ich funkcjonowania w dużej mierze zależy kondycja naszych komórek, a od kondycji komórek kondycja całego organizmu. Ilość mitochondriów w komórce związana jest z zapotrzebowaniem danej tkanki na energię ( największą ilość mitochondriów zawierają: komórki mięśnia sercowego, komórki nerwowe, komórki zmysłów, komórki jajowe). W mitochondriach występuje największa koncentracja substancji niezbędnej w procesie tworzenia energii - koenzymu Q10.

O zdrowiu, czy chorobie organizmu decyduje sprawność komórki, a o sprawności komórki ilość i sprawność jej mitochondriów. Utrata sprawności mitochondriów oraz spadek produkcji energii prowadzi do: zmniejszenia wydolności mięśniowej, spadku koncentracji, osłabienia pamięci, osłabienia zdolności widzenia, osłabienia słuchu, utraty jędrności skóry, elastyczności kości oraz zaburzeń immunokompetencji.

 MITOCEUTYKI - substancje mitochondrialne - stosowane w ramach medycyny mitochondrialnej, w celu ochrony mtochondriów substancje  niezbędne w naszym organizmie w procesach wytwarzania energii, płynności błon komórkowych, obrony przed szkodliwymi działaniem wolnych rodników. Substancje te przy wysokim stopniu czystości są bardzo dobrze przyswajalne. Należą do nich: koenzym Q10, witaminy bioenergetyczne (witaminy: B2, B3, B12, D3 i C, enzymy obronne: SOD (dysmutaza nadtlenowa), GPX (peroksydaza glutationowa) i KAT (katalaza), kwasy tłuszczowe Omega-3, magnez , pierwiastki śladowe (selen, cynk, chrom, mangan).

Mitochondriopatie ( choroby mitochondrialne) - jednostki chorobowe, których podłożem są zaburzenia funkcji mitochondriów. Choroby mitochondrialne są trudne do zdiagnozowania, a ich leczenie jest objawowe. Najczęściej dotyczą one tkanek o największym zapotrzebowaniu energetycznym, tkanki mięśniowej i nerwowej. Należą do nich min. : MELAS ( choroba mitochondrialna uwarunkowana mutacjami w DNA mitochondrialnym), MERRF ( choroba mitochondrialna- padaczka miokloniczna), KSS ( Zespół Kearnsa-Sayre'a lub Kearns-Sayre syndrome) , Zespół Wolframa(choroba neurodegeneracyjna objawiająca się cukrzycą, atrofią nerwu wzrokowego i głuchotą), MIDD ( dziedziczona w sposób matczyny cukrzyca z głuchotą).

Monopreparaty, Monosubstancje - w najnowszych eksperymentach badawczych preferuje się ( poza niektórymi wyjątkami) stosowanie preparatów zawierających tylko jedną substancję czynną ( monosubstancję). Pozwala to precyzyjnie uzupełniać niedobory właściwego składnika, bez ryzyka niepożądanej interakcji ( zahamowania wchłaniania lub wzajemnego znoszenia się poszczególnych substancji).

Masz pytania?

Jeśli potrzebują Państwo zasięgnąć dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Nasi przedstawiciele chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania. Biuro Obsługi Klienta czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

Porozmawiaj z naszym
konsultantem
95 736 50 50 konsultant@mito-pharma.pl