Leksykon

Wszystkie A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Absorbcja - wchłanianie

Antagonizm - przeciwstawne działanie dwóch elementów lub dwóch układów organizmu.

Antyoksydanty - inaczej nazywane przeciwutleniaczami to związki usuwające z organizmu nadmiar wolnych rodników. Spowalniają procesy starzenia organizmu oraz zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne. Do antyoksydantów zaliczamy:

SOD, GPx, KAT ( Evolenz)

Koenzym Q10, witamina C, karnityna, witamina B12

Apoptoza - naturalny proces zaprogramowanej śmierci komórki w organizmie wielokomórkowym. Dzięki temu mechanizmowi z organizmu usuwane są zużyte lub uszkodzone komórki.

ATP ( adenozynotrifosforan) - organiczny związek chemiczny, który jest efektem oddychania komórkowego. Stanowi nośnik energii chemicznej w metabolizmie komórki. W postaci ATP nasz organizm magazynuje energię w komórkach.

Biodostępność - część substancji aktywnej, jaka z podanej dawki dostaje się do krążenia ogólnego oraz szybkość wchłaniania tej substancji.

Deficyt - niedobór.

Enzymy - należą do grupy białek i mają dobroczynny wpływ na wszystkie reakcje metaboliczne i biochemiczne zachodzące w naszym organizmie. Są także bardzo istotnym składnikiem pierwszej linii obrony przed wolnymi rodnikami. Chronią zarówno komórki, jak i obszary pozakomórkowe przed szkodliwym działaniem nadmiaru wolnych rodników- powstających w procesach patologicznych, takich jak: zapalenie, niedokrwienie, reperfuzja, atak serca, udar czy procesy transplantacji narządów. Utrzymują one ponadto równowagę pro- i antyoksydacyjną w przypadku chorób, w których dochodzi do zwiększonego wytwarzania wolnych rodników. Do enzymów antyoksydacyjnych należą: Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), Peroksydaza glutationowa (GPX), Katalaza ( KAT).

Homeostaza - jest to stan równowagi organizmu. Zdrowie człowieka mierzalne jest według określonych parametrów takich jak: temperatura ciała, ciśnienie krwi itd. Jeżeli organizm posiada samoregulację tych parametrów ( są one w normie) wówczas mówimy o homeostazie.

Homocysteina, (Hcy) - to związek chemiczny z grupy aminokwasów powstający u człowieka w wyniku demetylacji aminokwasu metioniny ze spożywanego białka. Podwyższony poziom homocysteiny w osoczu krwi uważany jest za czynnik ryzyka rozwoju: chorób sercowo-naczyniowych (zakrzepicy żylnej, niedokrwienia mięśnia sercowego oraz udaru mózgu), chorób neurodegeneracyjnych ; m.in.:  Parkinsona,   oraz nowotworów .

Badania wykazują, że co dziesiąty mieszkaniec Europy ma zbyt wysokie stężenie homocysteiny w osoczu krwi. Podwyższony poziom homocysteiny występuje  u osób wykazujących niedobory : B12, B6 , czy kwasu foliowego

Na uregulowaie  poziomu homocysteiny w osoczu krwi wpływa suplementacja witaminami B6, B12 oraz kwasem foliowym.

 

Opracowano na podstawie: Biul. Wydz. Farm. AMW, 2005 3http://www.farm.amwaw.edu.pl/~axzimni/biuletyn/

1 2 3
Masz pytania?

Jeśli potrzebują Państwo zasięgnąć dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Nasi przedstawiciele chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania. Biuro Obsługi Klienta czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

Porozmawiaj z naszym
konsultantem
95 736 50 50 konsultant@mito-pharma.pl